Czy magazynujesz wyroby w sztukach, a sprzedając rozliczasz według ich rzeczywistej wagi?
Większość systemów ERP oferuje możliwość korzystania z tzw. alternatywnych jednostek miary. Polega to zwykle na zdefiniowaniu podstawowej jednostki miary surowca lub produktu (np. sztuki) i jednostek alternatywnych ze stałym przelicznikiem (np. jedna sztuka produktu X waży 2 kg). Alternatywne jednostki miary mogą być potem używane stosownie do potrzeb (np. klient zamawia w kilogramach, a my powadzimy ewidencję zapasu w sztukach). Jednakże, alternatywne jednostki miary, jakkolwiek przydatne, nie zawsze są wystarczające – jest tak np. w przemyśle mleczarskim. Przykładem jest firma, która produkuje sery w kręgach o standardowej wadze 10 kg i chce prowadzić ewidencję zarówno w sztukach (jako podstawowej jednostce miary) jak i w kilogramach. Zdefiniowanie alternatywnej jednostki „kg” z przelicznikiem 1 szt = 10 kg jest niewystarczające bo poszczególne kręgi sera zazwyczaj różnią się nieco od wagi standardowej. Infor CloudSuite Food & Beverage (Infor M3) oferuje narzędzia umożliwiające rozwiązanie tego problemu.
Przykładowo, ewidencję ilościową sera możemy prowadzić równocześnie w dwóch jednostkach:
- podstawowej (czyli sztukach) oraz
- jednostce zmiennej wagi, która nie jest związana sztywnym przelicznikiem z jednostką podstawową. W naszym przykładzie są to kilogramy.
Wyzwanie 2: Atrybuty
Wyzwanie 3: Kontraktacje i skup
Wyzwanie 4: Wiele jednostek miar i kontrola wagi – zobacz materiał video poniżej
Wyzwanie 5: Identyfikacja, śledzenie i wycofanie
Wyzwanie 6: Daty przydatności i reklasyfikacja
Wyzwanie 7: Pakowanie
Wyzwanie 8: Mobilna obsługa procesów logistycznych
Wyzwanie 9: Kontrola jakości
Wyzwanie 10: Prognozowanie popytu
W każdej transakcji ilościowej dotyczącej produktu takiego jak ser (włącznie z inwentaryzacją) konieczne jest zatem podawanie dwóch ilości: w sztukach i kilogramach. W przypadku zastosowania jednostki zmiennej wagi:
- planowanie odbywa się w jednostce standardowej,
- zamawianie odbywa się w jednostce podstawowej (lub jednostkach alternatywnych),
- wycena (zarówno w zakupach jak i w sprzedaży) odbywa się w jednostce zmiennej wagi,
- kalkulacje kosztowe i wycena zapasu odbywa się w jednostce zmiennej wagi,
- kalkulacja marży odbywa się w jednostce zmiennej wagi.
Video wskazówka
Obejrzyj materiał video, w którym wyjaśniamy jak nasz system ERP obsługuje wiele jednostek miar i zapewnia kontrolę zmieniającej się wagi produktów.
U nich wdrożyliśmy oprogramowanie dla produkcji
Nasi konsultanci mają bogate doświadczenie projektowe, realizowali projekty wdrożenia oprogramowania w wielu przedsiębiorstwach. Poznaj projekty, które zrealizowaliśmy.
Jak możemy Ci pomóc?
Zastanawiasz się, czy cyfrowa transformacja jest dla Ciebie? Może interesuję Ciebie digitalizacja procesów w branży spożywczej? Chcesz zrobić krok w stronę przemysłu 4.0? Szukasz narzędzi wspierających optymalizację łańcucha dostaw i procesów produkcyjnych? Chętnie omówimy z Tobą korzyści, możliwości i wątpliwości, które masz. Zachęcamy do dzielenia się doświadczeniami, spostrzeżeniami i wrażeniami. Skontaktuj się z nami jeszcze dziś. Wypełnij formularz: