fbpx

Webinar KSeF 2

DRUGA EDYCJA WEBINARIUM „OBSŁUGA KSEF PROSTO Z INFOR M3” DLA UŻYTKOWNIKÓW INFOR M3 – Zarejestruj się aby obejrzeć nagranie

CO I DLACZEGO?

Dla użytkowników systemu Infor M3, którzy nie uczestniczyli w pierwszej edycji webinarium, zaprezentowaliśmy aplikację przygotowaną przez iPCC, służącą do obsługi KSeF prosto z Infor M3. Tym razem w webinarium wzięła też udział nasza ekspertka od strony legislacyjnej, a także odpowiedaliśmy na pytania powstałe po pierwszym webinarium, które odbyło się 26 kwietnia.

Polskie Ministerstwo Finansów od pewnego czasu systematycznie powiększa obszar cyfryzacji obiegu informacji fiskalnych, redukując dokumenty papierowe. Ma to na celu uszczelnienie systemu podatkowego, ujednolicenie obiegu dokumentów pomiędzy podmiotami, ale przede wszystkim ułatwienie procesów raportowania i rozliczania się firm z państwem. W tym duchu Sejm RP 29 października 2021 r. przyjął ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2076).

Zmiany obejmują m.in. uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur, w skrócie KSeF, jako platformy rządowej umożliwiającej rejestrowanie i udostępnianie faktur w formie elektronicznej i ustrukturyzowanej. Oznacza to wprowadzenie jednego standardu dokumentu zapisywanego w formacie xml wg tzw. struktury logicznej e-Faktury, opublikowanej w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych na platformie ePUAP.

Zmiany nie nakładają obowiązku pracy z platformą KSeF w roku 2022, jednak już w 2023 stanie się to obligatoryjne. Od tego momentu wszystkie podmioty gospodarcze będą wysyłać tworzone w swoich systemach faktury sprzedaży tylko na rzeczoną platformę, oraz pobierać z niej faktury wystawione przez swoich kontrahentów.

Wystawiane faktury będą musiały zostać ustrukturyzowane i wysłane na platformę KSeF, gdzie zostaną sprawdzone i zapisane w rządowych rejestrach, w których, zgodnie z ustawą, będą przechowywane przez okres 10 lat. Dopiero tak zapisana faktura będzie uznana w świetle prawa za wystawioną. Jednak obowiązek podatkowy powstaje już w momencie wysłania faktury, jeżeli tylko przejdzie ona pozytywnie walidację. W przypadku błędów w strukturze, fakturę należy poprawić i wysłać do KSeF ponownie.

Dostosowując system Infor M3 do pracy z KSeF, firma iPCC opracowała aplikację pod nazwą KSF100, która umożliwia wykonanie wymaganych przez prawo czynności, oferując także dodatkowe funkcje jak np. podgląd pobranych z platformy faktur.

Zalety aplikacji KSF100

Aplikacja KSF100 pracuje jako niezależny program, który:

loguje użytkownika na bramce KSeF poprzez wszystkie dopuszczalne przez platformę metody, np. podpis kwalifikowany czy token,
prowadzi nasłuch systemu transakcyjnego M3, wczytując nowo utworzone faktury,
generuje z danych faktury ustrukturyzowany xml,
wysyła dokumenty w paczkach lub interaktywnie do bramki,
podbiera statusy wysłanych dokumentów takie jak UPO, kody błędów i inne,
podbiera nadany numer KSeF,
zapisuje w repozytorium faktur aktualny status i otrzymany numer,
odbiera faktury wystawione przez kontrahentów,
wyświetla podgląd pobranych z KSeF faktur,
zapisuje otrzymany dokument xml w bazie Infor M3, przekazując go do akceptacji wg schematu obiegu dokumentów (tzw. workflow),
umożliwia wydruk zawartości faktury w formacie pdf i dalsze jej procedowanie wg OCR lub innego workflow,
otwiera załączniki faktur z linków zawartych w pobranej strukturze.

DLA KOGO?

Do uczestnictwa w webinarium zaprosiliśmy osoby związane z finansami, cyfryzacją firmy, zarządzaniem procesami biznesowymi i całą firmą.

WEBINARIUM JUŻ SIĘ ODBYŁO

11.05.2022 (ŚRODA)

11:00-12:00

Online

Zarejestruj się i otrzymaj link do nagrania

Poznaj prelegenta

Grzegorz Osiak
Rozwój Produktu
iPCC