X

Jak zagwarantować konsumentom bezpieczeństwo żywności, zgodność z przepisami i jakość?

Inicjatywa „Z gospodarstwa na stół” nie jest przelotnym trendem. To ruch konsumencki, który zaczął się od spadającego popytu na wysoce przetworzoną żywność, i ma na celu popularyzowanie produktów zdrowszych oraz pozyskiwanych lokalnie lub bardziej etycznie. Przyciąga konsumentów, którzy chcą się angażować, począwszy od sprawdzania na „czystych etykietach”, czy produkt faktycznie został pozyskany lokalnie, a skończywszy na obserwowaniu w mediach społecznościowych marek i producentów, aby mieć pewność, że działania firmy na rzecz zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialności społecznej oraz transparentności są zgodne z ich osobistymi przekonaniami.

Spełnianie oczekiwań świadomych, wymagających konsumentów może być ważnym czynnikiem wyróżniającym. Ale co producenci żywności i napojów mogą wnieść do tego ruchu? Jak wygląda proces, za sprawą którego produkt trafia z gospodarstwa na stół? I jak wspierają go nowoczesne rozwiązania technologiczne?

Z gospodarstwa na stół

Wybierając produkty żywnościowe dla swoich rodzin, świadomi konsumenci kierują się zdrowiem, dobrostanem i kwestiami społecznymi. Zwracają uwagę na „czyste etykiety” z przejrzystymi informacjami o wartościach odżywczych, dostępność informacji o dostawcach, humanitarne traktowanie zwierząt oraz zrównoważone metody produkcji. Chcą także, aby produkty były świeże, pochodziły z lokalnych gospodarstw i wyróżniały się wysoką jakością. Choć oczekiwania te wywierają dodatkową presję na producentów żywności i napojów, firmy, które skorzystają z właściwych rozwiązań technologicznych, powinny być w stanie wykorzystać tę szansę. Wszystko zaczyna się w gospodarstwie rolnym.

Dostarczanie właściwej ilości i jakości

Gdy przyjdzie na to czas, należy przetransportować zwierzęta hodowlane i plony rolne z gospodarstwa do zakładu przetwórstwa lub centrum dystrybucji. Żywe zwierzęta muszą być przewożone w sposób bezpieczny, nie w przepełnionych ciężarówkach, natomiast produkty powinny być właściwie przechowywane w sposób, który zapobiega uszkodzeniom oraz zepsuciu i pozwala zachować ich wysoką jakość. Aby mieć pewność, że wysyłasz właściwą liczbę produktów, potrzebujesz rozwiązań, które są w stanie bardziej precyzyjnie prognozować i przewidywać zapotrzebowanie oraz pozwalają osiągnąć równowagę między podażą a popytem. Wiele surowców to płody rolne, ich dostępność jest zatem sezonowa. W związku z tym ich jakość, czystość i wartości odżywcze mogą się różnić, a niektóre produkty bywają dostępne tylko w niektórych częściach świata w określonym czasie.

Co więcej, promocje, premiery nowych produktów, działania konkurencji oraz wahania koniunktury gospodarczej mogą sprawiać, że popyt na Twoje produkty będzie zmienny. Takie fluktuacje są sporym wyzwaniem i wpływają zarówno na jakość obsługi klienta, jak i stan zapasów magazynowych. Jednocześnie przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązań do prognozowania i planowania, aby zawsze wysyłać do zakładów przetwórstwa produkty sezonowe. Firmy, które uwzględnią sezonowość, mogą przez cały rok podejmować kroki, aby finalnie sprostać zapotrzebowaniu konsumentów.

Widoczność, przejrzystość, identyfikowalność

Producenci żywności i napojów zawsze priorytetowo traktują kwestie bezpieczeństwa, jakości oraz zgodności z regulacjami, natomiast w zakładach produkcji i przetwórstwa znaczenie krytyczne ma bezpieczeństwo pracowników – firmy, które je gwarantują, działają w sposób etyczny, ale też zapobiegają wypadkom oraz wynikającym z nich stratom czasu i zasobów.

Niewiele innych branż musi stosować się do przepisów tak złożonych jak te, które obowiązują producentów żywności i napojów. Normy są bardzo surowe, a ryzyko związane z niepowodzeniem – wysokie. Wydana przez FDA Ustawa o Modernizacji Bezpieczeństwa Żywności (FSMA, Food Safety Modernization Act) oraz Kodeks Żywnościowy (Codex Alimentarius) to zaledwie dwie ważne regulacje mające zapobiegać zatruciom pokarmowym i skażeniom żywności.Jednym z ułatwień jest wdrożenie systemów, które są w stanie zarządzać zgodnością i monitorowaćto, czy na każdej linii pracuje personel o właściwych kwalifikacjach. Kolejnym usprawnieniem jest zarządzanie przepisami i recepturami dające pewność, że dostawcy oferują najlepsze materiały w najlepszych cenach – zawsze, kiedy ich potrzebujesz.

Równie ważne jest to, że wszystkie aktywa przedsiębiorstwa (zbiorniki, pompy, piece i linie napełniające) są właściwie konserwowane w sposób, który pozwala zapobiec skażeniu i spełnić wymagania jakościowe. Wszystkie te informacje muszą być dobrze udokumentowane oraz łatwo dostępne dla kontrolerów – i, oczywiście, dla konsumentów kupujących Twoje produkty. W przypadku konieczności wycofania produktu pełna widoczność i przejrzystość całego procesu (od producentów surowca po wytwórców, firmy transportowe i sprzedawców) umożliwi szybsze działanie i sprawi, że skażone produkty nie trafią do konsumentów. Takie zabezpieczenie zwiększa renomę marki, zaufanie klientów i rentowność. Rozwiązanie umożliwiające identyfikowalność daje szczegółowy wgląd w dane i pozwala szybko wytypować oraz wycofać wszystkie gotowe produkty oraz surowce powiązane z jakimkolwiek problemem dotyczącym jakości lub bezpieczeństwa.

Pobierz plik

Tutaj możesz pobrać dokument „Z gospodarstwa na stół”  w formacie .pdf

Właściwy produkt, właściwa półka, właściwy czas

Od sklepów spożywczych i restauracji po sklepy specjalistyczne, targi spożywcze oraz dostawy posiłków na wynos – sprzedaż detaliczna to ostatni etap, jaki produkt pokonuje w drodze do konsumenta. Tu właśnie widać, jak ważne są etykiety, dopuszczalny okres przechowywania i sezonowość.

Klienci czerpią bardzo wiele informacji z etykiet – niezależnie od tego, czy wybierają przekąskę na wakacjach, czy robią cotygodniowe zakupy. Nie chodzi wyłącznie o listę składników, ale o to, jaką drogę pokonał produkt, zanim trafił do ich koszyka. Podróż z gospodarstwa na stół znajduje odzwierciedlenie nie tylko w liście składników i lokalnym pochodzeniu produktu, ale także w jego dostępności na półkach. Jeśli jest niedostępny, konsumenci nie mogą go kupić, sklepy – sprzedawać, a producenci – czerpać zysków.

Dostarczenie właściwych produktów na właściwe półki we właściwym czasie wymaga starannego planowania. Zajmując się dziś produkcją, musisz myśleć o dostawach następnego dnia. Aby odnieść sukces , potrzebujesz w łańcuchu dostaw rozwiązań, które są w stanie przetwarzać informacje o fluktuacjach dotyczących surowców, produkcji oraz dostaw. W ten sposób zminimalizujesz problemy dotyczące okresu przechowywania i ograniczysz marnotrawstwo – osiągając jednocześnie równowagę między ofertą sezonową a zmianami popytu.

Nadążanie za zmianami na rynku

Dostarczanie na rynek produktów spełniających rosnące oczekiwania klientów staje się coraz bardziej skomplikowane – i może nie wystarczyć do usatysfakcjonowania odbiorców. W przypadku producentów żywności i napojów oznacza to konieczność wdrożenia planów i procesów, które wspomagają przygotowywanie produktów o wysokiej, jednolitej jakości, a także dają elastyczność szybkiego reagowania w przypadku konieczności wycofania produktu. Jednocześnie regulacje rządowe są złożone, zróżnicowane zależnie od regionu, i ciągle się zmieniają.

Nieustannie zmienia się też świat produkcji żywności i napojów – smak jest już tylko jednym z wielu czynników, na podstawie których konsumenci dokonują wyboru. Równie ważne są obecnie zdrowie, dobrostan i kwestie społeczne, takie jak zrównoważona produkcja, która nie eksploatuje środowiska. Klienci wybierają marki, które są odzwierciedleniem ich aspiracji. Dlatego szukają informacji o pochodzeniu firmy, jej działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju, działalności społecznej oraz transparentności, pisze Forbes. Firmy mogą postrzegać to jako wyzwanie lub szansę na zdobycie klientów. Dzięki nowoczesnym technologiom są w stanie wykorzystać nadarzającą się okazję i szybciej trafiać ze swoją ofertą na rynek oraz wprowadzać produkty, które trafią w oczekiwania konsumentów.

Sprostanie oczekiwaniom wymagających konsumentów

Producentów żywności i napojów, którzy z sukcesem chcą dostarczać produkty z gospodarstwa na stół, z pewnością ucieszy możliwość szybkiego wdrożenia rozwiązań w chmurze – ułatwią one otwieranie nowych oddziałów lub jednostek specjalizujących się w określonych rodzajach produktów, niszowych rynkach oraz dystrybucji regionalnej. Rozwiązania, które mogą usprawnić ten proces, to:

Systemy PLM (Product Lifecycle Management)

Pomogą błyskawicznie wprowadzać na rynek nowe smaki, nową ofertę produktową oraz nowe sposoby pakowania żywności – zawsze zgodne ze wszystkimi regulacjami, niezależnie od tego, czy produkty mają trafić do restauracji, czy na półki sklepowe.

Kontrola jakości żywności

Kontrola jakości na każdym etapie, od surowców, po produkty gotowe do sprzedaży, jest niezbędna do zachowania ich świeżości, jednolitych walorów smakowych i wyglądu. Wszystkie te aspekty są niezwykle istotne, jeśli chce się zdobyć przychylność wymagających konsumentów.

Efektywność linii produkcyjnych

Rozwiązania do zarządzania aktywami mogą zwiększyć ogólną efektywność linii produkcyjnej. A co najlepsze, przyjmując proaktywne podejście do strategii zarządzania aktywami, unikniesz nieplanowanych zadań konserwacji oraz przestojów i szybciej dostarczysz produkty na rynek.

Transparentny łańcuch dostaw

Połączone łańcuchy dostaw umożliwią terminowe dostawy składników oraz zarządzanie identyfikowalnością. Współpraca i udostępnianie danych to kluczowe strategie wdrożone w wielu łańcuchach dostaw w celu poprawienia wydajności, ograniczenia zapasów magazynowych i zwiększenia dostępności niezależnie od strategii przyjętej w łańcuchu dystrybucji.

U nich wdrożyliśmy oprogramowanie dla produkcji

Nasi konsultanci mają bogate doświadczenie projektowe, realizowali projekty wdrożenia oprogramowania w wielu przedsiębiorstwach. Poznaj projekty, które zrealizowaliśmy.

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz poprawić identyfikowalność żywności (ang. traceability)? Chętnie omówimy z Tobą korzyści, możliwości i wątpliwości, które masz. Zachęcamy do dzielenia się doświadczeniami, spostrzeżeniami i wrażeniami. Skontaktuj się z nami jeszcze dziś. Wypełnij formularz:

Categories: Poradnik
Aneta:
X

Używamy cookies

You can control the ways in which we improve and personalize your experience. Please choose whether you wish to allow the following:

Ustawienia prywatności