X

Wdrażanie funkcjonalności JPK CIT dla Infor M3 – Q&A

Wdrażanie funkcjonalności JPK CIT dla Infor M3 – odpowiedzi na wybrane pytania

iPCC nie jest uprawnione do świadczenia usług doradztwa podatkowego, dlatego też cytujemy podstawę prawną do samodzielnej interpretacji klienta.

Link do Art. 66 wraz z linkiem do Bazy Internetowy System Aktów Prawnych – ISAP

Linki do broszur opublikowanych przez Ministerstwo Finansów:

https://www.gov.pl/attachment/22010dbd-5e27-433b-84c5-ec99cee7487c

https://www.gov.pl/attachment/7fc72166-b1b1-4a07-bff6-e9eb16b11600

Pytania z webinarium „JPK CIT i Infor M3” (29.10.2024), na które nie zdążyliśmy odpowiedzieć:

Pytanie 1: Grupa spółek tylko w Polsce – czy liczymy obroty również spółek poza Polską?

W ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 poz. 2105), mowa jest o dokładnie o podatkowych grupach kapitałowych. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych art. 1 a ust 2.:

„Podatkowa grupa kapitałowa jest podatnikiem, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki: podatkową grupę kapitałową mogą tworzyć wyłącznie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, proste spółki akcyjne lub spółki akcyjne, mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Pytanie 2: Od kiedy obowiązek wchodzi w życie dla spółek dla których rok fiskalny nie pokrywa sie z kalendarzowym

Odpowiedzią na to pytanie jest art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 poz. 2105):

      1. Księgi, o których mowa w art. 9 ust. 1c i 1e ustawy zmienianej w art. 2, są prowadzone przy użyciu programów komputerowych i przesyłane po raz pierwszy za rok podatkowy, a w przypadku spółek niebędących osobami prawnymi – za rok obrotowy, rozpoczynający się po dniu:
        1.  31 grudnia 2024 r. – w przypadku:
          1. podatkowych grup kapitałowych,
          2. podatników i spółek niebędących osobami prawnymi, u których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim odpowiednio roku podatkowym albo roku obrotowym przekroczyła równowartość 50 mln euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym poprzedniego odpowiednio roku podatkowego albo roku obrotowego;
        2. 31 grudnia 2025 r. – w przypadku podatników i spółek niebędących osobami prawnymi, obowiązanych do przesyłania ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy zmienianej w art. 14, zgodnie z art. 109 ust. 3b tej ustawy;
        3. 31 grudnia 2026 r. – w przypadku pozostałych podatników i spółek niebędących osobami prawnymi.

Pytanie 3: Czy konta bilansowe będa wchodziły do jpk cit np przy leasingu  rachunkowo fiansnowy, podatkowo operacyjny?

Co do zasady w pliku JPK_KR_PD powinny zostać wykazane wszystkie konta ksiąg.

Odpowiedzi na pozostałe pytania znajdują się w nagraniu naszego webinarium na kanale iPCC na You Tube, dostępne po rejestracji na stronie  https://i-pcc.pl/webinarium-jpk-cit/

Pozostałe informacje:

Ministerstwo Finansów wprowadziło obowiązujące od 2025 roku nowe regulacje dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego dla pakietu JPK CIT (Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 oraz z 2024 r. poz. 232, 854 i 1222 oraz Rozporządzenie MF z 16 sierpnia 2024 r. – Dz.U. poz. 1314 z 29 sierpnia 2024 r.).

Pakiet JPK CIT obejmuje dwa kluczowe raporty:
• JPK_KR_PD (księgi rachunkowe),
• JPK_ST_KR (środki trwałe – ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dla podmiotów prowadzących księgi rachunkowe).

Nowe przepisy wymagają od firm prowadzenia sprawozdawczości zgodnie ze specjalnymi schematami, które różnią się w zależności od tego, czy, na przykład, firma prowadzi księgi rachunkowe według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR), czy też zgodnie z Ustawą o Rachunkowości, lub jest innym podmiotem podatku dochodowego.

Firma iPCC opracowała rozwiązanie, które nie tylko spełnia wymogi nowych przepisów, ale też automatyzuje proces raportowania JPK CIT w środowisku systemu Infor M3 (także dla starszych wersji M3/Movex).

Dlaczego warto wybrać rozwiązanie do raportowania JPK CIT od iPCC?
Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w dostarczaniu zaawansowanych i dobrze znanych wielu naszym klientom rozwiązań do raportowania JPK, otrzymacie Państwo narzędzie, które obejmuje następujące funkcjonalności:

1. Wsparcie dla klasyfikacji kont księgowych.
Za pomocą arkusza dostarczonego przez iPCC można będzie zidentyfikować konta księgowe podlegające raportowaniu oraz przypisać je do odpowiednich znaczników w raporcie JPK_KR_PD, zgodnie z nowymi wymaganiami Ministerstwa Finansów. Kontem księgowym może być zestaw dowolnych siedmiu wymiarów stosowanych przez klientów w systemie Infor M3.

2. Import danych i integracja z Infor M3.
Nasza aplikacja importuje dane z systemu Infor M3, a następnie klasyfikuje je zgodnie ze strukturą pliku JPK_KR_PD, przy użyciu wykonanego mapowania.

3. Automatyczne generowanie pliku XML.
Zintegrowany mechanizm umożliwi wygenerowanie pliku XML zgodnego z wymogami JPK CIT.

4. Wizualizacja i edycja raportów.
Aplikacja iPCC umożliwia nie tylko tworzenie gotowych raportów w formacie XML, ale także ich wizualizację w Excelu i ręczną edycję przed wygenerowaniem raportu.

5. Raport „błędów”
Konta księgowe podlegające raportowaniu, a nie przypisane do znaczników z różnych powodów, zostaną wyfiltrowane i przedstawione w postaci listy – ułatwi to eliminację błędów.

Kiedy wdrażać rozwiązanie iPCC?
Niezależnie od obowiązku raportowania JPK CIT, który będzie obejmował kolejne grupy podatników począwszy od 2025 roku, raport JPK_KR_PD będzie kolejnym raportem JPK dostarczanym na wezwanie organów podatkowych nawet już w 2025 r., dlatego rekomendujemy, abyście Państwo już dzisiaj zadbali o odpowiednie narzędzia w środowisku systemu Infor M3 do przygotowania raportów JPK CIT, a szczególnie JPK_KR_PD.

W razie pytań prosimy o kontakt:

Natasza Piekarska
natasza.piekarska@i-pcc.pl
+48 516 140 769

Piotr Podgórski
piotr.podgorski@i-pcc.pl
+48 787 192 325

Categories: Poradnik
Natasza Rabsztyn Piekarska:
X

Używamy cookies

You can control the ways in which we improve and personalize your experience. Please choose whether you wish to allow the following:

Ustawienia prywatności